• دکوراسیون داخلی , دکوراسیون چوبی , صنایع چوب

  دکوراسیون داخلی , دکوراسیون چوبی , صنایع چوب

 • میز چوب و رزین

  میز چوب و رزین
  اجرای چوبهای سبک روستیک در این سبک و به کمک رزین ، یک سازه لوکس و صیقلی به وجود می آید .

  میز چوب و رزین , لوازم دکوراتیو پلی استر پولیشی
 • سبک کلاسیک ایتالیایی

  اجرای درب های تمام چوب کلاسیک ، ستون و دیوار پوش های منبت کاری در سبک های کلاسیک و مدرن ، کلاسیک باروک ، سبک گوتیک .
  روش اجرا به دو صورت ممکن است :
  ۱ . دست ساز و منحصر به فرد
  ۲ . به کمک سی ان سی با طرح های آماده

  دکوراسیون داخلی منزل
 • دکوراسیون آشپزخانه چوبی

  دکوراسیون آشپزخانه چوبی
  تمام چوب
  چوب ام دی اف
  ام دی اف روکش چوب

  دکوراسیون داخلی چوبی ، کابینت آشپزخانه چوبی ، درب کابینت چوبی ، درب چوبی ، دکوراسیون چوبی

Single Portfolio

«پل‌چوبی» تجارت

قاسم امیری – گروه تجارت: هنوز هم که هنوز است، خاطره آن حس شگفت‌انگیز، در ذهن خیلی از ما مردم زنده است. خاطره سال‌های جنگ و تلویزیون ۲ کانالی و روزهای جمعه و انتظار برای تماشای کارتون پینوکیو.

روزی روزگاری پیرمردی هنرمند و نجار به نام ژپتو دست به ساخت یک عروسک چوبی زد و نام آن را پینوکیو گذاشت و در یک دگردیسی فانتزی، عروسک چوبی‌اش تبدیل شد به یک پسربچه بازیگوش و ماجراجو. آن عروسک چوبی یا همان پینوکیو، پس از آدم شدن! برای ادای احترام به دست‌های هنرمند و خلاق پیرمرد نجار؛ او را پدر نامید. پدر ژپتو.
این گزارش نیز ادای احترام یک خبرنگار به پدر ژپتوهای بازار ایران است…!

نجاری؛ هنر یا حرفه؟

برخی از شغل‌ها را نمی‌شود فقط در ردیف یک فعالیت اقتصادی و تجاری و یا یکی از حرفه‌های بازار قرار داد. ریشه پیدایش اینگونه شغل‌ها، نه فقط در گستره نیازهای اقتصادی، بلکه در پهنای حس هنری انسان‌ها دوانده شده است. سعادتی، از نجارهای قدیمی پل حکیمیه به خبرنگار صمت می‌گوید: حرفه نجاری، یکی از شغل‌هایی است که باید در آن ذوق و خلاقیت ویژه‌ای داشته باشیم و به کار ببندیم. به نظر من نجاری پیش از اینکه یک شغل باشد، یک هنر است. یا دست‌کم اینکه هم حرفه و فن است و هم هنر. کار با چوب دنیای عجیبی دارد. شخص نجار پیش از هر چیزی باید عاشق چوب باشد تا چوب نیز در دستش مانند موم نرم و انعطاف‌پذیر شود و حس و حال شخص نجار را بپذیرد و منتقل کند. تا زمانی که نجار خالی از عشق باشد، هیچ تفاوتی میان دست‌ساخته‌های او با تولیدات ماشینی وجود ندارد. نجاری شغل و هنر عاشقانه‌ای است… این نجار شناخته شده در صنف درودگران، درباره مقوله کسب و کار و درآمد نجاری و همچنین شرایط تجارت و بازار حرفه نجاری در ایران می‌افزاید: انجام و تحقق این حرفه هنری با بکارگیری یکسری از ابزار صنعتی امکان‌پذیر است؛ ابزاری که به طور طبیعی برای تهیه و خرید آنها باید هزینه‌های کم و بیش سنگینی را بپردازیم. برخلاف بسیاری از رشته‌های هنری که شاید سنگین‌ترین ابزار کاری‌شان از نظر قیمت و حجم و کارآیی، یک خط‌کش و چند مداد و مقداری رنگ و گواش باشد؛ رشته نجاری دارای ابزار ریز و درشتی است که برای تهیه و خرید و نصب و راه‌اندازی آنها، باید میلیون‌ها تومان هزینه کنیم. ابزاری مانند رنده دستی و برقی، اره، میخ، مته و فرز، سوهان، گیره نجاری و…
بماند که اگر قرار باشد بهترین و بروزترین ابزار خارجی نجاری را خریداری و مورد استفاده قرار دهیم؛ دیگر نخواهیم توانست از اعداد میلیونی صحبت کنیم. در حال حاضر بهترین و گران‌ترین ابزار نجاری در کشور آلمان تولید می‌شوند.

هنری وسیع؛ حرفه‌ای تاریخی!

برخی از حرفه‌ها از دیرباز چنان در تار و پود زندگی نقش‌آفرین بوده‌اند که گویی اگر رد و نشان آنها را از گستره زندگی پاک کنیم، جای خالی آنها با هیچ حرفه دیگری پر نخواهد شد. حرفه نجاری نیز از این دست حرفه‌هاست. درودگری یا نجاری، حرفه‌ای صنعتی و زیرگروه نخستین صنایع چوب است. از روزگاران قدیم به فردی که انواع محصولات چوبی را می‌ساخته؛ درودگر می‌گفته‌اند. استاد محمد از قدیمی‌های بازار چوب محله چوب‌فروشان حکیمیه است. او نیز در حالی که تصنیف سه‌گاه استاد محمدرضا شجریان در فضای نجاری‌اش طنین‌انداز است؛ درباره وسعت شغلی درودگری به خبرنگار صمت می‌گوید: درودگری یکی از شاخه‌های صنعت است و به طور معمول به سازندگان در و پنجره، مبلمان، کابینت، و حتی قایق‌های چوبی؛ نجار یا درودگر می‌گویند.

این حرفه بسیار وسیع است و هنرمندان کنده‌کاری روی چوب و کسانی که سازهای موسیقی را از چوب می‌تراشند نیز جزو نجارها قلمداد می‌شوند. درودگری، فن و هنری کهن و قدیمی است و انسان از ابتدای شهرنشینی به درودگری و نجاری می‌پرداخته و از این حرفه درآمد کسب می‌کرده است.

حرفه نجاری؛ هزینه‌ها و درآمدها

مراد ابراهیمی، از استاد نجارهای جوان درباره چند و چون حرفه نجاری و مقوله درآمدی آن می‌گوید: نجاری یعنی کار با چوب. در این شغل وسایل مورد نیاز زندگی مردم با استفاده از چوب ساخته می‌شود. از آنجا که این حرفه تلفیقی از صنعت و هنر است، انجام یکسری فعالیت‌های هنری روی چوب مانند طراحی، برشکاری، مونتاژ و نازک‌کاری‌های هنری، موجب می‌شود قیمت تولیدات چوبی بالا برود و حتی به ارزش آنها نیز بیفزاید.

وی ادامه می‌دهد: در واقع آنچه موجب بالا رفتن قیمت تولیدات درودگری می‌شود؛ همین ارزش‌های هنری است. شاید به همین دلیل باشد که صنف درودگران؛ برای واحدها و کارگاه‌های نجاری، تعرفه قیمتی و جدول میزان دستمزد؛ تهیه و ارائه نکرده است. در صنف نجاری، قیمت‌ها و دستمزدها، به شکل توافقی مشخص می‌شوند. شاید برای کسانی که دورادور نسبت به بازار کار نجارها اطلاعاتی دارند، این تصور به وجود آمده باشد که با داشتن یک چکش و اره و چند عدد میخ و یک متر فلزی و مداد سیاه؛ می‌شود نجار شد و شروع کرد به کار و کسب درآمد. اما امروزه دیگر کسی نباید درباره یک شغل، آن هم نجاری که به طور مستقیم با اعداد و ارقام و سانتی‌متر و میلی‌متر و به طور کلی با ریاضیات سر و کار دارد، چنین برداشتی داشته باشد.

در حال حاضر راه‌اندازی یک واحد نجاری، جدا از پول زیادی که باید برای رهن و اجاره یک مغازه کنار گذاشته باشیم؛ میلیون‌ها تومان خرج و هزینه دارد. به عنوان نمونه خرید ابزارهای مهم و ابتدایی مورد نیاز برای انجام کار نجاری از قبیل رنده، دستگاه سه‌کاره، سی‌ان‌سی، دستگاه پرس، دستگاه الیت، دریل، پیچ گوشتی، پیچ و مهره، چکش، آچار و… بین ۶۵ تا ۱۲۰ میلیون تومان هزینه دارد.

البته این امکان نیز وجود دارد که برای راه‌اندازی یک واحد نجاری، سراغ تولیدات دست سومی موجود در بازار اوراقی و همچنین تولیدات نو ولی بی‌کیفیت کشورهایی مانند چین برویم و میزان هزینه خود را پایین بیاوریم. اما باید در نظر داشته باشیم که حفظ امنیت و ایمنی و سلامتی در حرفه درودگری، جزو اصلی‌ترین دغدغه‌های اهالی این شغل هنری و صنعتی است و کسانی که به بهانه پرداخت پول کمتر، اقدام به خرید ابزار بی‌کیفیت کرده‌اند؛ تاوان سختی پس داده‌اند. کسانی که معنی رها شدن اره از مدار دستگاه را می‌دانند، متوجه منظور بنده می‌شوند و می‌دانند که از چه اتفاق ناگوار و فاجعه دلخراشی صحبت می‌کنم…

بازاری برای مشتریان داخلی و خارجی

این جوان نجار که فوق دیپلم رشته برق ـ الکترونیک دارد، درباره رونق تجارت و بازار تولیدات چوبی ایران، به‌ویژه مبل و کابینت، اینگونه ابراز نظر می‌کند: بازار کار درودگری، به دلیل تنوع و تعدد محصولاتی که در آن تولید می‌شود، یک بازار چندجانبه و چندوجهی است. به عنوان نمونه، در بازار کفاش‌ها فقط کفش تولید می‌شود و مدل‌ها و اندازه‌ها با هم متفاوت هستند. اما در بازار کسب و کار درودگری یا همین نجاری؛ از مبل گرفته تا در و پنجره و صنایع دستی گوناگون تولید می‌شود. این بازار آنقدر تنوع تولید دارد که بتواند جلوی نیاز شهروندان خودمان را در قبال صنایع و محصولات چوبی گوناگون بگیرد. امسال نیز سال اقتصاد مقاومتی است و به نظر من وقت آن است که مسئولان توجه بیشتری به این بخش از بازار داشته باشند.

باور کنید این بازار به قدری جذابیت دارد که پای تاجران خارجی را به گستره تولیدات چوبی کشورمان باز کند. ما نباید کارگاه‌های نجاری را دست‌کم بگیریم. باور کنید برخی روزها که گردشگران خارجی از این راسته عبور می‌کنند؛ ساعت‌ها جلوی همین کارگاه‌های کوچک نجاری توقف می‌کنند و به تماشا و تحسین نجارهای ایرانی می‌پردازند. ما ایرانیان به قدری در هنر خدادادی خود غرق هستیم که بسیاری از هنرآفرینی‌های‌مان را نمی‌بینیم. اما آن فرد اروپایی که می‌داند کنده‌کاری روی چوب آن هم با دست چه هنر گرانبهایی است؛ حاضر است برای خرید محصولات چوبی کشورمان که در همین درودگری‌های کوچک تولید می‌شوند؛ دلار پرداخت کند.

تخصص‌های چندگانه نجارها

با توجه به تنوع تولید در کارگاه‌های درودگری؛ تردیدی نیست که تقسیم‌بندی شغلی و تعیین حوزه کاری برای کارگران متخصص و خبره از سوی کارفرمایان؛ اقدامی شایسته در مسیر بالا بردن میزان کارآیی و کیفیت تولیدات کارگران و کارگاه‌ها است. در این بخش از گزارش؛ اشاره‌ای می‌کنیم به برخی از فعالیت‌های تخصصی که در نجاری‌ها انجام می‌شود. فعالیت‌هایی که در گستره بازار، عیار تولیدات چوبی ایران زمین را تا سقف تجارت بالا می‌برند!  برش دادن و شکل دادن چوب برای ساخت انواع وسایل مانند تابلوها، پنجره و…، ساختن و سر هم کردن قطعات چوبی، نصب وسایل چوبی ساخته شده، ساخت و متناسب‌سازی ساختارهای چوبی مانند تیرچه‌های کف و سقف، راه‌پله‌ها، دیوار یا پارتیشن و در و پنجره‌های چوبی و ساخت دکور داخلی برای مغازه‌ها، هتل‌ها، بانک‌ها، اداره‌ها و ساختمان‌های عمومی؛ جزو فعالیت‌های تولیدی نجارها هستند. هر شخص نجار ممکن است در همه و یا در یک یا چند مورد از زمینه‌های کاری ذکر شده، تخصص داشته باشد.

کلامی برای شروع!
اگر شما خواننده عزیز صفحه «تجارت و بازار» روزنامه صمت، به فکر شروع و راه‌اندازی یک فعالیت تولیدی و اقتصادی هستید؛ توصیه ما به شما این است که هنر و حرفه نجاری را نیز در فهرست شغل‌ها و فعالیت‌های پیشنهادی خود قرار دهید و ضمن تماس با سازمان فنی و حرفه‌ای؛ از چند و چون فرآیند مهارت‌آموزی تا تولید آگاه شوید. پیشاپیش موفقیت شما را آرزومندیم…

منبع : وب سایت صنعت

صنایع چوب و هنر ایران زمین

سقف چوبی

طراحی و اجرای انواع سقف لمبه ، تیر و تیرچه ویلایی > سبک کلاسیک و مدرن

متریال سقف
 1. انواع لمبه چوبی
 2. انواع تیر چه های چوبی
 3. فریم ها و تایل های مربع مستطیل
نحوه محاسبه

نحوه محاسبه سقف چوبی

اغلب بصورت متر مربع محاسبه می شود ولی در کارهایی که اسکلت فلزی و بدون زیر سازی باشد و متراژ کم باشد بصورت چکی محاسبه می شود .

اصولا هر متریالی قیمت خاص بخود را دارد .

ابتدا باید نوع متریال مشخص شود مثلا چوب درجه یک روسی

دوم  سبک و نحوه اجرا

سوم رنگ نهایی

Most Recent Entries